BLMT/BLMC Механички завртки за завртки за смолкнување

Краток опис:

Типична апликација: ВР и МВ проводници за приклучоци и споеви на кабли

Механички конектори се дизајнирани за употреба во LV и MV апликации.

Конекторите се состојат од калајно тело, завртки со глава за смолкнување и влошки за мали димензии на проводниците. Изработени од специјална алуминиумска легура, овие завртки за контакт се завртки со глава за смолкнување со шестоаголни глави.

Завртките се третираат со восок за подмачкување. Достапни се двете верзии на контактни завртки што се отстрануваат/ отстрануваат.

Телото е изработено од алуминиумска легура со висока затегнатост, обложена со калај. Внатрешната површина на дупките на проводникот е жлеб. Сукалите се погодни за надворешни и внатрешни апликации и се достапни со различни големини на дланка.

Механички конектори за прави и преодни споеви се достапни како деблокирани и блокирани типови. Конектори се испакнати на рабовите.


Детали за производот

Тагови на производи

Преглед

Терминалите за вртежен момент се специјално дизајнирани за да се справат со врската помеѓу жиците и опремата.
Единствениот механизам за завртки за смолкнување обезбедува конзистентна и сигурна точка на запирање. Во споредба со традиционалните куки за стегање, тој е супер брз и супер ефикасен и обезбедува постојан однапред одреден момент на смолкнување и сила на компресија.
Терминалот за торзија е направен од алуминиумска легура обложена со калај и има внатрешна wallидна површина во облик на жлеб.
Значајната карактеристика е тоа што може да заштеди работна сила и да ги подобри електричните и механичките перформанси.
▪ Материјал: конзервирана легура на алуминиум
▪ Работна температура: -55 ℃ до 155 ℃ -67 ℉ до 311
▪ Стандарден: GB/T 2314 IEC 61238-1

Карактеристики и предности

Широк спектар на апликации
▪ Компактен дизајн
Може да се користи со речиси сите видови проводници и материјали
Nut Навртката на главата за стрижење со постојан вртежен момент гарантира добри перформанси на електричен контакт
Easily Може лесно да се инсталира со стандарден приклучок клуч
▪ Пред-дизајниран дизајн за совршена инсталација на среднонапонски кабли до 42kV
▪ Добра над-тековна и анти-краткорочна тековна способност за влијание

Преглед

Терминалното тело е изработено од алуминиумска легура со затегнувачка калај. Терминалот е погоден за надворешни и внатрешни апликации и може да обезбеди спецификации со различна големина.

Контактна завртка на вртежен момент
Изработени од специјална легура на алуминиум, овие завртки за контакт се шестоаголни завртки за глава со двојно смолкнување. Овие завртки се третираат со висококвалитетен лубрикант и се опремени со специјален прстен за контакт. Откако главата на завртката е отсечена, овие завртки за контакт не можат да се отстранат.
Вклучи, поврзи
Специјален приклучок, ставете или извадете за да го прилагодите опсегот на применливи проводници. Сите овие инсерти имаат надолжни ленти и слот за позиционирање.

Карактеристики и предности на механички навртки и конектори

Функција

Широк опсег на апликации и силна разновидност

На пример, три спецификации можат да опфатат проводници од 25мм2 до 400мм2,

Телото е изработено од високо-затегнувачка конзервирана легура на алуминиум

И може да се користи со речиси секој тип проводници и материјал.

Завртките се изработени од специјална легура на алуминиум

Добри карактеристики на контакт, можат да ја реализираат врската помеѓу бакарен проводник и алуминиумски проводник.

Компактен дизајн

Потребен е само мал простор за инсталација, особено погоден за големи апликации.

Тубуларен спирален дизајн во внатрешноста на телото за да се подобрат перформансите на контактот

Одлични електрични перформанси.

Центрирана дупка и вметнете

Слојот на проводникот оксид е поделен.

Орев на глава за стрижење со постојан вртежен момент

Приклучното парче прилагодува една големина на конекцијата или терминалот погодна за повеќе видови жици.

Подмачкано оревче

Вметнувањата помагаат проводникот да биде подобро центриран и нема да го деформира проводникот кога завртката е затегната.

Посебни карактеристики на механички терминали

Долга рачка

Со екстра долга должина, може да се користи како бариера за влага

Погодно е хоризонтално запечатување

Погоден за внатрешни и надворешни апликации

инсталација

Не се потребни специјални алатки за инсталација, потребен е само приклучок клуч за инсталација;
Секој тип користи иста намалена должина, вклучително и обезбедување на инсерти;
Design Хиерархиски дизајн на навртка со глава за ножици со фиксен вртежен момент за да се обезбеди сигурен и цврст контакт;
▪ Секој приклучок или приклучок за кабел има посебно упатство за инсталација;
▪ Препорачуваме да користите помошна алатка (видете го прилогот) за да спречите виткање на проводникот.

Табела за избор

Модел на производ

Crossичен пресек mm²

Големина (мм)

Монтажни дупки

дијаметар

Контактен болт

Квантитет

Спецификации на главата за завртки

AF (мм)

Должина на пилинг

(Мм)

L1

L2

Д1

D2

BLMT-25/95-13

25-95

60

30

24

12,8

13

1

13

36

BLMT-25/95-17

25-95

60

30

24

12,8

17

1

13

36

BLMT-35/150-13

35-150

86

36

28

15.8

13

1

17

43

BLMT-35/150-17

35-150

86

36

28

15.8

17

1

17

43

BLMT-95/240-13

95-240

112

60

33

20

13

2

19

72

BLMT-95/240-17

95-240

112

60

33

20

17

2

19

72

BLMT-95/240-21

95-240

112

60

33

20

21

2

19

72

BLMT-120/300-13

120-300

120

65

37

24

13

2

22

72

BLMT-120/300-17

120-300

120

65

37

24

17

2

22

72

BLMT-185/400-13

185-400

137

80

42

25.5

13

3

22

92

BLMT-185/400-17

185-400

137

80

42

25.5

17

3

22

92

BLMT-185/400-21

185-400

137

80

42

25.5

21

3

22

92

BLMT-500/630-13

500-630

150

95

50

33

13

3

27

102

BLMT-500/630-17

500-630

150

95

50

33

17

3

27

102

BLMT-500/630-21

500-630

150

95

50

33

21

3

27

102

BLMT-800-13 (направено по нарачка)

630-800

180

105

61

40,5

13

4

19

120

BLMT-800-17 (направено по нарачка)

630-800

180

105

61

40,5

17

4

19

120

BLMT-800/1000-17

800-1000

153

86

60

40,5

17

4

13

96

BLMT-1500-17 (направено по нарачка)

1500

200

120

65

46

17

4

19

132

Табела за избор на терминал за вртежен момент (тип Гуижоу)

贵州型

 

Терминал на вртежен момент

扭力端子

 

Алатката што ви треба
▪ шестоаголен приклучок во правилна големина на A/F  
W клуч за крцкање  или електричен удар клуч
▪ многу препорачливо користете го прицврстувачот за поддршка на завртката за сечење во случај на свиткување на проводникот

 

 

Водич за инсталација

 

1. Изберете ја точната големина на терминалот според упатството за избор на производ. Проверете и потврдете дека има иста големина на жица како што е означена во кабелот и терминалот.
одвртете го завртката на силата на смолкнување додека нема простории за вметнување на кабелот

20210412131036_7025

 

2. Униформност на смолкнување на проводникот. должината на лушпата на проводникот што треба да се намали повикувајќи се на препорачаниот водич.

избегнувајте да го исечете проводникот.

 

3. Внимателно вметнување на проводникот на дното на терминалот за вртежен момент.

 

 

4. затегнете го завртката за смолкнување, фиксирајте го проводникот на терминалот. затегнете го завртката од 1-2-3

 

 

5. За да го затегнете штрафот со клуч за ребра или електричен клуч, ставете ја јачината по редослед од 1-2-3, прва алармантна фаза, за да го примените вртежниот момент 15N.m по редослед од 1-2-3.
да го примените вртежниот момент 15N.m со цел од 1-2-3 по втор пат, да го примените вртежниот момент додека главата на завртката не се отсече по ред од 1-2-3 по трет пат.
Повторете го процесот на сечење додека не завршат сите завртки и мора да се исечат од 1-2-3. Осигурајте се да го поправите терминалот во процесот на сечење.
Проверете дали има доволно вртежен момент, батеријата е во голема брзина. проверете ги резултатите од сечењето и отстранете го маслото за подмачкување што остана.

 


  • Претходно:
  • Следно:

  • Поврзани производи